7 °C Ankara, TR
5 Aralık 2021

Instagram Hikayelerdeki Öküz Yılı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Instagram, son güncellemesiyle Öküz Yılı temalı içeriğini mobil uygulamasına ekledi. Peki, şu anda bazı hesaplarda görüntülenen Öküz Yılı etiketi ve filtresi nedir, nasıl kullanılır?

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından ikisi olan Instagram ve Facebook, Çin takvim sisteminin 12 yıllık hayvan döngüsünün ikinci yılını temsil eden Öküz Yılı için mobil uygulamalarına bir dizi etiket ve artırılmış gerçeklik efekti ekledi.

Şu andan itibaren Instagram uygulamasını en son sürüme güncellediğinizde, Hikayeler satırının üst kısmında kırmızı öküz simgesi olan bir hikaye görüyorsunuz. Bu hikayeyi açtığınızda, Instagram’ın 2021 Öküz Yılı etiketi veya AR filtrelerini içeren takip ettiğiniz hesapların hikayelerini görüntüleyebilirsiniz.

Peki Öküz Yılı nedir?

Öküz Yılı, Çin’in kendi takvim sistemine ve hepimizin kullandığı Gregoryen takvime sahip olan 12 yıllık hayvan takvimi döngüsünde ikinci sırada yer almaktadır. Çin takviminde Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha (mitolojik de olsa), Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz Yılı olmak üzere 12 hayvandan oluşan öküz; güvenilir ve kararlı kabul edilirler. Düzenleyici ya da sistematik oldukları için görevlerine yaklaşımlarında da yer alırlar.

Instagram Öküz Yılı etiketi nasıl kullanılır?

1: Instagram uygulamasını açın.
2: Hikaye oluşturma ekranına gelin.
3: Hikayeye eklemek için bir fotoğraf çekin veya galerinizden bir fotoğraf seçin.
4: Ekrana dokunarak parmağınızı yukarı kaydırın.
5: En üstteki üç Öküz Yılı etiketlerinden birini seçin.

Hepsi bu! Hikayenizi paylaştığınız andan itibaren sizi takip eden kişiler, Öküz Yılı hikayelerini açtıklarında hikayenizi de görecek.

Instagram Öküz Yılı filtresi nasıl kullanılır?

1: Instagram uygulamasını açın.
2: Hikaye oluşturma ekranına gelin.
3: Parmağınızı deklanşör düğmesine koyun ve sola kaydırın.
4: Öküz Yılı filtresine geldikten sonra bir fotoğraf veya video çekin.

Öküz Yılı filtresi ile yarattığınız öyküler, Öküz Yılı ile ilgili öyküler gibi, Instragram akışının en üstündeki Öküz Yılı derlemesine dahil edilecek ve sizi takip edenler hikayenizi burada görüntüleyebilirsiniz.

Instagram’a ek olarak Facebook, Öküz Yılı kutlamalarını da geçemedi ve mobil uygulamasındaki “beğen” düğmesini Öküz Yılı temasını yansıtacak şekilde yeniden tasarladı. Öküz Yılı’nın Instagram ve Facebook’ta ne kadar kalacağı şu anda bilinmiyor.

Benzer İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir