7 °C Ankara, TR
5 Aralık 2021

Cumhurbaşkanlığı yerli ve milli sosyal platform geliştirme projesinin sloganı açıklandı: “Dünya GAFAM’dan büyüktür”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi bugün oldukça ilgi çekici bir mottoyla gündeme çıktı. Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç; “Dünya GAFAM’dan büyüktür. GAFAM, yani Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft” dedi.

GAFAM

Türkiye’nin son dönemde en ciddi yatırımlarını teknoloji alanında yapmaya başladı. Yerli ve milli araç projesinin ardından, uzay ajansı projesiyle birlikte şimdide GAFAM olarak adlandırılmış; Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft’un muadillerinin yapılması konuşuluyor.Aslına bakarsanız Apple dışında hemen her projenin bugüne kadar muadil ürünleri denenmişti. Veri güvenliğini sağlamak amacıyla böyle bir girişimin olması ve desteklenmesi beklenebilir ancak bu noktada gerçekten yapılacak girişimin kullanılabilirlik alanında daha fazla çalışma yapılması gerekliliği de düşünülmeli

Veri güvenliği oldukça değerli

Dr. Ali Taha Koç, WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesinde değişiklik yapacağının duyurulmasının ardından, dijital güvenlik ve veri gizliliği tartışmalarını da değerlendirdi. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak diyen Koç; “Teknolojiyi teknolojiyle yeneceğiz. Bu teknolojik değişimin önüne geçebilmek için de yeni teknolojiler geliştirmemiz gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman diyor ya, “Dünya beşten büyüktür.” diye, ben de dijital anlamda onun bir benzerini söylüyorum: Dünya GAFAM’dan büyüktür. GAFAM, yani Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft. Google, bizim bütün arama sistemlerimizi biliyor. Apple hem bilgisayarımızı hem telefonumuzu biliyor. Biyometrik verilerimizin dışında parmak izlerimizi de aldı. Facebook, kimi sevip sevmediğimizi ne yiyip ne içtiğimizi bile biliyor. Amazon, nasıl alışveriş yaptığımızı, hangi filmleri izlediğimizi neyi sevip sevmediğimizi biliyor. Microsoft, kullandığımız bütün işletim sistemlerimizin bilgisine sahip” diye belirtiyor.

Ali Taha Koç, büyük teknoloji şirketlerinin verilere bu kadar kolay ulaşmasını da özgürlük ve demokrasi ihlali olarak değerlendiriyor. Koç, sözlerine şöyle devam ediyor; “Bu şirketler bu kadar büyük bir veriye sahip durumdayken sizin özgürlük ve demokrasiden bahsetmeniz biraz zor. Çünkü bu beş firma sizinle alakalı birçok devletin bildiği bilgiden daha fazlasını biliyor. Eğer bu firmalar ellerindeki bütün verileri birbirleriyle paylaşsalar hâlimiz harap olur. Bu anlamda bakıldığında veri güvenliği bizim sınırlarımızın güvenliği kadar önemli ve önceliklidir.” açıklamalarında bulundu.

Benzer İçerik

Instagram Story oluşturabileceğiniz uygulamalar

En çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelen Instagram uygulaması farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Kimi kullanıcı yalnızca fotoğraf ve video paylaşımı yapmak için kullanırken, kimisi de mesajlaşmak ve hikaye paylaşmak ya da ticaret yapmak için kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir