6 °C Ankara, TR
5 Aralık 2021

Uzaya Gidecek İlk Türk’ün Sahip Olması Gereken Kriterler Açıklandı: Şartlar Epey Ağır

Uzaya gidecek bir Türk vatandaşının sahip olması gereken özellikler gün yüzüne çıktı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan edinileni bilgilere göre uzaya gidecek kişinin havacılık geçmişine sahip olmasının yanında bazı fiziksel özelliklere de sahip olması gerekiyor.

Ülkenin yeni gündemi Milli Uzay Programı konusu ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Anadolu Ajansı, uzaya gidecek Türk vatandaşı için hangi yeterliliklerin aranacağını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınan bilgilerle kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamaya göre uzaya göndereceğimiz vatandaşımız çok ciddi bir süreçten geçecek.

Elde edilen bilgilere göre uzaya gidecek olan vatandaşımız her şeyden önce havacılık geçmişine sahip olacak. Ancak havacılık ve uzay, spor ve psikoloji alanlarındaki uzmanlar bazı kriterler belirleyecek. Ancak bu temel kriterlerin dışında uzaya gidecek kişinin mühendislik, uzay bilimleri ve matematik konularında ileri düzeyde bilgiye sahip olması gerekecek. Ayrıca tüm bu gereksinimleri karşılayan uzay yolcusunun belirli fiziksel özelliklere sahip olması gerekiyor.

3 aday seçilecek, bunlardan 1 tanesi uzaya gidecek

Anadolu Ajansı’nın edindiği bilgilere göre uzaya gidecek vatandaşımızın uzayda giyeceği kıyafete uygun fiziksel bir yapıya sahip olması gerekecek. Ayrıca bu vatandaşın keskin gözlere sahip olması gerekecek, bu kapsamda her iki göz seviyesinin de 20/20 olması gerekecek. Ancak tansiyon hastası bir aday uzaya gidemeyecek. Öte yandan alkol ve sigara kullanmama, kronik veya psikolojik hastalık olmaması gibi çeşitli durumlarda buluyor.

Yetkili kurumlar uzaya gidecek vatandaşımız için 3 aday belirleyecek. Bu adaylar sivil veya askeri havacılık geçmişine sahip biri olabilecek. Yaklaşık 2 yıl eğitime katılacak vatandaşlardan biri, eğitimi veren kurum yetkilileri tarafından “en başarılı” olarak seçilecek. Bu şahıs, uzaya giden ilk Türk olarak adını tarihe yazdıracak. Uzaya gidecek olan vatandaşımızdan bu yolculuk kapsamında kendisine verilen görevleri yerine getirmesi istenecek.

Benzer İçerik

Beşinci tat umami nedir? Hangi yiyeceklerde umami bulunur?

Bir gıdayı tattığınızda dilinizde hissettiğiniz bazı temel tatlar vardır; acı, tatlı, ekşi ya da tuzlu gibi. Bazen ise bu hislerin hiç birini alamadığınız fakat inanılmaz derece lezzetli gıdalar da tadarız. İşte ne olduğunu bilmediğimiz fakat bizi kendine bağlayan o tadın ismi umami ‘dir.

Hamileler denize ya da havuza girebilir mi?

Hamilelikte oluşan omuz, bel ve sırt ağrılarına yüzmenin iyi geldiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, “Hamileyken tatilde nelere dikkat edilmeli?” sorusunu tüm detaylarıyla sizler için yanıtladı. HAMİLELERİN TATİLE İHTİYACI VAR Hamilelik bir hastalık değil, doğal bir süreçtir. Aslında konuya başlamadan önce farkındalık yaratılması gereken nokta bu bence. Ülkemizde yanlış bir […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir