6 °C Ankara, TR
5 Aralık 2021

Hamileler denize ya da havuza girebilir mi?

Hamilelikte oluşan omuz, bel ve sırt ağrılarına yüzmenin iyi geldiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, “Hamileyken tatilde nelere dikkat edilmeli?” sorusunu tüm detaylarıyla sizler için yanıtladı.

HAMİLELERİN TATİLE İHTİYACI VAR

Hamilelik bir hastalık değil, doğal bir süreçtir. Aslında konuya başlamadan önce farkındalık yaratılması gereken nokta bu bence. Ülkemizde yanlış bir algı olarak gebelik süreci bir hastalık olarak görülmekte ve anne adayının hayatını kısıtlaması ve rutin olarak yaptığı pek çok şeyi yapmaması beklenmektedir. Bu noktada tüm yıl beklenen yaz tatili bile bir kabusa dönüşebilir. Tatile çıkmak, güneşe çıkmak, denizde veya havuzda yüzmek de doğal sürecin bir parçasıdır. Annenin hem beden hem de ruh sağlığı ve sağlıklı bir hamilelik için tatile gitmesi gerekir.

SIVI TÜKETİMİNE VE HİJYENE DİKKAT EDİLMELİ

Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları ile anne adaylarının sıvı tüketimine ve hijyene özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Günde 3 litreden az olmayan sıvı tüketmeli, terleme yoluyla kaybettiği fazla sıvı miktarını dengelemelidir. Hamilelik sırasında azalan sıvı uterus kasılmalarını artırabilir ve erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle hem yolculuk sırasında hem de denize ve havuza girmeden önce ve girdikten sonra sıvı alımına dikkat etmek gerekir.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte hamilelerden en çok duyduğumuz soru “Denize veya havuza gidebilir miyim? Güneşlenmek uygun mudur? Hangi güneş kremini önerirsiniz?”

Hamilelikte en çok önerilen egzersizler yürüyüş ve yüzmedir. Özellikle yüzmede suyun yerçekimi etkisi ortadan kalktığı için karın ve bebeğin oluşturduğu baskı ortadan kalkar, annenin omuz, bel ve sırt ağrılarına iyi gelir. Daha çok denizi tercih etseler de hijyenin sağlandığı yüzme havuzları da tavsiye edilir. Önemli olan yüzdükten hemen sonra duş almak ve kuru bir mayo giymektir. Özellikle havuzlardaki klor vajinanın PH’ını bozabileceğinden enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Çıkıştan hemen sonra alacağınız bir duş ve kuru bir mayo bunu önleyecektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise lisanslı yüzücü olsanız bile tek başınıza yüzmemeniz gerektiğidir. Hamilelikte artan kramplar sizi yüzerken yakalarsa, sonuçlar korkunç olabilir. Bu sebeplerden dolayı birisiyle ve sığ yerlerde yüzmenizi tavsiye ederim. Yüzme, hamilelik üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı kışın bile tavsiye edilir. Elbette bildiğiniz ve güvendiğiniz havuzlarda… Bu nedenle yüzmekten kaçınmayın!

BRONZLAŞMAK İSTERKEN LEKELERİN KALICI OLMASINA SEBEP OLABİLİRSİNİZ!

Hamile olsak bile bronz tene meraklıyızdır. Hamilelikte bu ten rengiyle hamile elbisesi giymek elbette çok güzel duracaktır. Ancak hamilelikle birlikte artan hormonlar vücudunuzu lekeleyebilir, uzun süre güneşte kalmak hamilelikten sonra kaybolan bu lekelerin kalıcı hale gelmesine neden olabilir. Güneşlenmek D vitamini sentezine iyi gelse de kalıcı leke sorunlarına neden olabilir. Özellikle güneşin tepede olduğu saatlerde dışarı çıkmamalıyız. Bu nedenle özellikle hamilelerin sabah 10’dan sonra ve öğleden sonra 16’dan önce güneşe çıkmalarını önermiyoruz. Özellikle de güneş kremi olmadan.

Güneş koruyucu olarak en az 30 faktör koruma içeren ve kortizon gibi ek maddeler içermeyen kremleri tercih edebilirsiniz.

Benzer İçerik

BTS ne demek? K-Pop nedir?

BTS, Sık sık sosyal yaşantıları ve dönem dönem de ölüm haberleri ile gündemden düşmeyen K-Pop gurubudur. BTS gurubu, İlk olarak 2015 yılında Kore’deki bir müzik gösterisinde birinci olarak piyasaya çıktı.

Hamilelikte bebeğe korona geçer mi?

Bir çok belirgin hususla alakalı önlemler alınmaya başlansa da hala insanların kafalarında bazı konular merakını koruyor. Bunların en başında ise korona virüs anne karnındaki bebeği etkiler mi, Covid-19 hamilelikte bebeğe bulaşır mı? Anneden karındaki bebeğe korona virüs geçer mi? Soruları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir