9 °C Ankara, TR
4 Aralık 2021

Beşinci tat umami nedir? Hangi yiyeceklerde umami bulunur?

Bir gıdayı tattığınızda dilinizde hissettiğiniz bazı temel tatlar vardır; acı, tatlı, ekşi ya da tuzlu gibi. Bazen ise bu hislerin hiç birini alamadığınız fakat inanılmaz derece lezzetli gıdalar da tadarız. İşte ne olduğunu bilmediğimiz fakat bizi kendine bağlayan o tadın ismi umami ‘dir.

Umami nedir? Umami tat mı? Umami acı mı tatlı mı? Hangi gıdalarda umami var? Beş ana tat nedir? Ana tatlar 5 tanemi yoksa 4 tane mi?

Bir gıdayı tattığınızda dilinizde hissettiğiniz bazı temel tatlar vardır; acı, tatlı, ekşi ya da tuzlu gibi. Bazen ise bu hislerin hiç birini alamadığınız fakat inanılmaz derece lezzetli gıdalar da tadarız. İşte ne olduğunu bilmediğimiz fakat bizi kendine bağlayan o tadın ismi umami ‘dir.

Gastronomi dünyasında her geçen yıl kimi zaman tesadüfi kimi zamansa bilimler araştırmalarla yeni keşifler yaşanıyor. Örneğin uzun yıllardır insan yapısına uygun 4 temel lezzet olduğu bilinir ve bu şekilde kabul edilirdi. Fakat yapılan araştırmalar, bu dört lezzet olan acı, tatlı, ekşi ya da tuzlu’nun dışında tüketildiğinde insana farklı bir tat ve lezzet veren bambaşka bir tadın varlığı gerçeğini ortaya koymuştur.

Peki umami nasıl ortada çıktı ve tam olarak nedir gelin hep birlikte bu konuya bakalım…

Umami’nin keşfesilmesi

1908 yılında Japonya’lı bir bilim insanı olan Dr. Kikunae Ikeda tarafından ile olarak keşfedilmiştir. Takvimler 2002 yılını gösterdiğinde ise tüm dünyaya beşinci ana tat olarak duyurulmuştur.

Japonca’da umaminin kelime anlamı “hoşa giden tat” dır.

Umami tadı nedir?

Umami acı, tatlı, tuzlu ve ekşi ile birlikte temel 5 ana tatlardan biridir. Bilim adamları umaminin temel tatlar kategorinde değerlendirilip değerlendirilmeyeceği ile alakalı uzun yıllar tartışmışlar ve sonunda 1985 yılında ilk kez düzenlenen “Uluslararası Umami Sempozyumu” nda temel tat olarak kabul edilmiştir. Nükleotid ve glutamatların tadını dile getirmek için kullanılır. Glutamat ısı ile temas ettiğinde glutamit asit meydana geliyor. Bu madde de yemeğin daha fazla lezzet kazanmasına yardımcı oluyor.

Umami ‘nin tadı nasıldır?

Umami tadının tanımlanması oldukça güçtür. Oldukça light ve ağızda yer bırakan bir tada sahiptir. Ağız içinde sulanmaya ve dil ucundan boğaza kadar tüylenme hissine sebep olur. Umaminin en büyük özelliği bir araya geldiği diğer yiyeceklere ekstra lezzet vermesidir.

Hangi yiyeceklerde umami vardır?

Aslında yediğimiz ya da içtiğimiz bir çok lezzette umami bulunuyor. İçildiği için boğazda hafif bir tat bırakan içeceklerin başında geçen yeşil çay bu lezzetlerden biridir. Yeşil çay içildikten sonra hissedilen o lezzetin adı umamidir. Kurutulmuş ya da taze domateste umamidir. Özellikle kurutulmuş domatesin tadını bugüne kadar tanımlayamayanlar bu içeriğimizden sonra tanımlayabileceklerdir. Hemen hemen girdiği yer bir yiyeceğe lezzet katan soya soyuda umami bir lezzettir.

Karides, ton balığı, uskumru, istiridye, ahtapot, deniz börülcesi, tuna balığı, kiraz, kuşkonmaz, trüf ve şitake mantarı, patates, soya fasulyesi, tatlı patates, çin marulu, havuç, tavuk, dana eti, yumurta ve parmesan umami açısından zengin gıdalardan bazılarıdır.

Benzer İçerik

BTS ne demek? K-Pop nedir?

BTS, Sık sık sosyal yaşantıları ve dönem dönem de ölüm haberleri ile gündemden düşmeyen K-Pop gurubudur. BTS gurubu, İlk olarak 2015 yılında Kore’deki bir müzik gösterisinde birinci olarak piyasaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir