31 °C Istanbul, TR
4 Ağustos 2021

Birisine aşık olduğunuzu en net nasıl anlarsınız

Sevgi ve aşk.. Her ikisi de güzel ve tadılması gereken duygular olsa da birbirlerinden farklı hisler. Sevgi muhatabınızın iyi yönlerine duyduğunuz yakınlık, kötü yönlerinden ise uzak durmak iken aşk her ihtimalde ondan vazgeçememektir.

Aşık olduğumu nasıl anlarım? Aşık olup olmadığımı anlamanın en kolay yolu? Aşık olduğum anlaşılır mı? Aşık mı oldum?

Sevgi ve aşk.. Her ikisi de güzel ve tadılması gereken duygular olsa da birbirlerinden farklı hisler. Sevgi muhatabınızın iyi yönlerine duyduğunuz yakınlık, kötü yönlerinden ise uzak durmak iken aşk her ihtimalde ondan vazgeçememektir. Her ikisini de anlamak öylesine güç ki bazen gerçek aşkı hissedip hissetmediğimizi kendi kendimize sorguladığımız anlar oluyor. Bir insan aşık olduğunda beyninin 12 farklı bölümü aynı anda sevgi, öfke, tutku gibi hisleri tetiklemek için çalışıyor. Bu bölümler oksitosin, dopamin, vazopressin ve adrenalin hormonlarının salınımlarını içeriyor.

Aşk, temel hatları itibari anlatılması ve kelimelere dökülmesi zor olsa da ruhsal ve fizyolojik değişimler onu çok kolay bir şekilde tarif edebiliyor. Bu sebeple karşınızdaki insana aşık olup olmadığınızı fizyolojik etkenler kolayca ele verebiliyor.

İlk görüşte aşk var mı?

Bilim insanlarına göre bu sorunun cevabı çok net: ilk görüşte aşk var. Fizyolojik olarak karşı cinse aşık olabilmek için bir kere bakmak yeterli olabilir. Tabii burada aşkı test edebilmenin farklı bir kaç yöntemi mevcuttur. Avuç içlerinde terleme varsa, kalp hızlı çarpmaya başlamışsa, göz içlerinde ayrı bir gülümseme varsa ilk görüşte aşka düşmüş olmanız kuvvetle muhtemeldir.

Karşındaki kişiye aşık olup olmadığını anlamanın en kolay yolu

Karşındaki kişinin gözlerinin içine bakışın nasıl? Belirli aralıklarla uzun süreli gerçekleştirilen göz temasları partnerler arasındaki bağı kuvvetlendiren en etkili yöntemlerden birisidir. Bir insan aşık olduysanız bu his sürekli olarak sizi onun gözlerinin içine hapsedecektir. Eğer karşınızdaki insanda bu göz temasınıza cevap veriyorsa sizin için işler yolunda demektir. Bazen aşk duygusunu tutkulu bir şekilde yaşamak için tek bir bakış yeterlidir.

Fakat uzmanlar son yıllarda aşk kavramının değiştiğini dile getiriyorlar. Buna göre eğer ilk buluşmanız olumsuz geçmişse pes etmeyin! Çünkü ikinci hatta üçüncü buluşmada, etkileşim artıkça aşk duygusunun alev alması için gereken kıvılcım yakalanbilir.

Benzer İçerik

Instagram spam cezası nasıl kaldırılır

Instagram kullanıcıların gizliliklerini ve kişisel bilgilerini güvenli tutabilmek için belirli kullanım kurallarına sahiptir. Bu sebeple kullanım taahhütlerinin dışında kullanarak spam ‘a düşerseniz bu yüzden spam cezası alabilirsiniz.

YouTube arkaplanda nasıl çalışır?

En popüler video izleme platformu YouTube ‘da kullacıları en çok rahatsız neden konu program arkaplana alındığında müziğin kesilmesidir. YouTube bu problemi premium uygulamasında çözmüş, “YouTube Premium” arkaplana alınsa dahi çalmaya devam etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir