4 °C Ankara, TR
4 Aralık 2021

Meme reddi nasıl geçer

Doğum sonrası bebeklerin farklı dönemlerinde meme reddi durumları gözlemlenebilir. Meme reddi çok sık rastlanan bir olaydır. Bebeğin memeyi emerken kafasını çevirmesi, hiç emmemesi, çok az bir zaman diliminde emip hemen geri bırakması ya da hiç memeye gelmemesi gibi durumlar bu olaylara bir örnektir.

Doğum sonrası bebeklerin farklı dönemlerinde meme reddi durumları gözlemlenebilir. Meme reddi çok sık rastlanan bir olaydır. Bebeğin memeyi emerken kafasını çevirmesi, hiç emmemesi, çok az bir zaman diliminde emip hemen geri bırakması ya da hiç memeye gelmemesi gibi durumlar bu olaylara bir örnektir. Meddi reddinin önüne geçebilmek için olacağınız basit önlem ve uygulamalar size oldukça fayda verecektir.

Sakin ve rahat olun

Sorunun çözümü için ilk olarak sakin olmalısınız. “Emmezse eğer” korkusu ve kaygısından uzaklaşın. Bebek için en sağlıklı gıda anne sütüdür. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Bebekler memeyi emerken annelerinin gözlerine bakarlar. Bu sebeple annede var olan endişe, kaygı, korku ya da gerginliği hissederler. Böyle durumlarda bebekte endişelenir ve meme reddine yönelir. Rahatlık, hem sütün miktarı ve kalitesini artırma hemde bebeğinizi rahatlatma açısından oldukça pozitif fayda sağlar.

Bebeğin sakin kalmasına özen gösterin

Bebek mutsuzken, huzursuzken ya da ağlarken emzirmeye zorlamayın ya da başlamayın. Bebek emmeye başlamadan bir kaç dakikanızı onun sakinleşmesi için ayırın. Bu tarz durumlarda ona masaj yapabilir, güzel sözler söyleyebilir, ya da beraber ev içinde turlayabilirsiniz. Göreceksiniz ki bu tarz aktiviteler hem bebeğinizin gelişimine oldukça fazla katkı sunacak hem de meme reddi durumunu azaltacaktır.

Emzik ve biberon kullanmamaya özen gösterin

Bebeği emzirmek için yardımcı beslenme takviyeleri olarak kullandığınız emzikler yada biberonlar gibi ürünleri mümkünse hiç kullanmamaya özen gösterelim.

Enfeksiyonlara karşı dikkatli olun

Bebeğin ağız içinde kolay emmesini engelleyecek herhangi bir enfeksiyon var mı yok mu dikkat edelim. Bazı enfeksiyon durumları emme işlemi esnasında ağrı yaratacağı için bebeğin memeyi reddetmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu tarz enfeksiyon durumlarında doktorunuza başvurarak yardım talep edebilirsiniz. Yine enfeksiyon gibi, emme esnasında burundan nefes alınacağı için tıkalı bir burunda meme reddine sebep olabilir.

Alerjik fonksiyonları gözlemleyin

Bebeğinizde midesel bir rahatsızlık varsa, konikli ise, emerken kısa bir süre sonra ayaklarını karnına doğru çekip ağlayarak emmeyi reddediyorsa, kakasında nadiren kan ya da mukus varsa, sık kusuyorsa ve egzama varsa kuvvetle muhtemelen besin alerjisi vardır. Süt proteini alerjisi genellikle bebekle en fazla görülen alerji türüdür.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında ilk olarak annenin beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapılması gerekir. Bebeğin alerjisi olduğu besinin bulunması ve annenin bu ürünleri yemesi gerekir. Bu tarz durumlarda mutlak suretle doktorunuzdan tavsiye almanız gerekmektedir. Doktorunuza yukarıda belirttiğimiz durumları gözlemleyip sonuçları hakkında net ve sağlıklı bilgiler vermeniz gerektiğini unutmayınız.

Alerjik yapıya sahip bebeklerde emme sonrası kusma da olacağı için, emme sonrasında gazı çıkarılmalı ve reflü yatağında yatırılmalıdır.

Sürdürülebilir olun

Bebeğin en rahat ve en çok emdiği zaman dilimi ve pozisyonu gözlemleyin. Gözlemlediğiniz olumlu sonuçları daha sonraki dönemlerde de uygulayın. Emzirme esnasında annenin rahat ve konforu da oldukça önemlidir.

Sütünüzü sağın

Bebeğiniz memeyi 4 saatten daha uzun bir zaman diliminde emmedi ise o sütü sağmayı ihmal etmeyin. Eğer sağma imkanı bulamazsanız ilerleyen dilimlerde süt miktarı gittikçe azalır. Süt miktarının azalması ise medde reddine sebep olan etkenlerden birisidir.

Benzer İçerik

Hamilelikte bebeğe korona geçer mi?

Bir çok belirgin hususla alakalı önlemler alınmaya başlansa da hala insanların kafalarında bazı konular merakını koruyor. Bunların en başında ise korona virüs anne karnındaki bebeği etkiler mi, Covid-19 hamilelikte bebeğe bulaşır mı? Anneden karındaki bebeğe korona virüs geçer mi? Soruları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir