6 °C Ankara, TR
5 Aralık 2021

Hamilelikte bebeğe korona geçer mi?

Bir çok belirgin hususla alakalı önlemler alınmaya başlansa da hala insanların kafalarında bazı konular merakını koruyor. Bunların en başında ise korona virüs anne karnındaki bebeği etkiler mi, Covid-19 hamilelikte bebeğe bulaşır mı? Anneden karındaki bebeğe korona virüs geçer mi? Soruları yer alıyor.

Korona virüs’ün Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesi sonrası tüm insanlık bu virüse karşı önlemlerini artırdı. Bir çok belirgin hususla alakalı önlemler alınmaya başlansa da hala insanların kafalarında bazı konular merakını koruyor. Bunların en başında ise korona virüs anne karnındaki bebeği etkiler mi, Covid-19 hamilelikte bebeğe bulaşır mı? Anneden karındaki bebeğe korona virüs geçer mi? Soruları yer alıyor.

Gebelikte bebeğe korona virüs bulaşır mı?

Öncelikle hemen şunu belirtelim gebelik sürecinde ya da doğum sırasında korona virüsün bebeğe geçtiğine dair bir bulduğu henüz bulunmuyor. İki farklı ülkede yeni doğan iki farklı bebekte covid-19’un pozitif çıktığı açıklanmıştı. Fakat buna rağmen anneden bebeğe korona bulaşacağına dair resmi ve net bir kanıt yoktur. Anne karnında yer alan sıvıda dahi bugüne kadar virüs görülmedi.

Korona erken doğuma neden olur mu?

Covid-19 ‘un erken doğumu tetiklediğine dair bilimsel bir kanıt bulunmuyor. Gebelik sürecince doktorunuzdan aldığınız gebelik tavsiyelerine uymalı ve kendi sağlığınız için koronadan korunma yöntemlerine riayet etmelisiniz.

Hamilelik sürecinde korona virüse karşı neler yapılabilir?

Koronavirüse karşı insanların en etkili silaha bağışıklık sisteminin güçlülüğüdür. Gebelik sürecinde bağışıklık sistemi zayıflar. Dolasıyla anne adayının metabolizması da virüslere karşı daha korunaksız hale gelir. Bu nedenle özellikle içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar tüketilmelidir.

Hamileliğin ilk anından son anına kadar aile ve yakın çevrenin desteği önemli bir değer arz ediyor. Fakat bu süreçte mümkün olduğu kadar kimse ile yakın temasta bulunulmaması ve sosyal mecralar aracılığı ile görüşmesi gerekiyor.

Hekim randevusu veya rutin muayeneler için sağlık kurumlarına başvurulması gerekiyor ise mümkün olduğunda hiçbir yere temas edilmemesi gerekiyor. Yine dışarıdayken maske takmanız zorunlu bir eylem olarak karşınıza çıkıyor. El ve kıyafet hijyenini de ihmal etmemeniz gerekiyor.

Düzenli gerçekleştirilen spor faaliyetlerinin de bağışık sistemine olumlu bir etkisi bulunuyor. Bu süreçte hamileliğe uygun egzersizleri düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer İçerik

Bel soğukluğu nedir, nasıl geçer?

Bel soğukluğu denilen olay, cinsel temas yoluyla bulaşan gonokok bakterisinin sebep olduğu bir hastalıktır. Hem erkekler hem de kadınlarda ortaya çıkabilen bel soğukluğu, cinsellikle bulaşan hastalıklar arasında en sık rastlanan hastalıklardan birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir