6 °C Ankara, TR
5 Aralık 2021

Bel soğukluğu nedir, nasıl geçer?

Bel soğukluğu denilen olay, cinsel temas yoluyla bulaşan gonokok bakterisinin sebep olduğu bir hastalıktır. Hem erkekler hem de kadınlarda ortaya çıkabilen bel soğukluğu, cinsellikle bulaşan hastalıklar arasında en sık rastlanan hastalıklardan birisidir.

Bel soğukluğu hastalığı nedir? Bel soğuklu geçer mi? Gonore nasıl geçer? Bel soğukluğunun belirtileri nelerdir? Bel soğukluğu olduğumu nasıl anlarım? Bel soğukluğu testi nasıl yapılır? Bel soğukluğu önemli bir hastalık mı?

Bel soğukluğu denilen olay, cinsel temas yoluyla bulaşan gonokok bakterisinin sebep olduğu bir hastalıktır. Hem erkekler hem de kadınlarda ortaya çıkabilen bel soğukluğu, cinsellikle bulaşan hastalıklar arasında en sık rastlanan hastalıklardan birisidir. Tedavi işlemi gerçekleştirmediği durumlarda oldukça önemli problemlere davet çıkaran hastalık genellikle 15 ila 24 yaş arası gençlerde görülür.

Virüsün bulaşma yöntemi vajinal, anal veya oral yollarla olabilmektedir. Gonokok’un doğum sırasında anneden çocuğa geçme kuvveti de oldukça fazladır. Doğum sırasında geçmesi olaylarında bebekte kafa derisi yaraları ve enfeksiyonları ile körlük durumlarına sebep verebilmektedir. Virüslü insanla yapılan cinsel temastan sonra bulaş süresi 14 gündür. 14 gün içerisinde virüs, karşı tarafta belirtilerini gösterebilir. Kadınlarda belirti seçenekleri oldukça az olmakla birlikte genelde idrar sonrasında yanma hissi yaşanır. Ayrıca sık yaşanan karın ağrıları ve vajinal akıntılar da belirtilerden bazılarıdır. Erkeklerde ise bulaşma belirtileri ve etkileri çok daha fazladır. Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi idrar sırasında yanma ve peniste farklı renklerde akıntılar gözlemlenebilir.

Bel soğukluğu neden olur, nasıl bulaşır?

Hastalık genel hatları itibari ile sağlıklı olan kişi ile virüs taşıyan kişinin korumasız olarak cinsel temasta bulunması sonrası bulaşır. Cinsel temasın oral, anal ya da vajinal yolla yapılması bulaş oranını etkilemez. Her üç yolla da virüs bulaşabilir. Hastalığın belirtileri erkeklerde kadınlara nazaran daha fazladır fakat her durumda hastalık belirti vermeye bilir. Bu sebeple tek eşlilik dışındaki korumasız yapılan ilişkilerden en az bir hafta sonrasında bel soğukluğu testi yapılması tavsiye edilir.

Bel soğukluğu testi nasıl yapılır?

Bel soğukluğunun teşhisi için doktor idrar tahlili ister. Bunun yanında bazen rektum, rahim ağzı veya boğazdan da örnekler alınarak test yapılması gerekebilir. Yine gerek görüldüğü takdirde erkeklerde idrar kanalından test için örnek alınabilir. Yapılan tahliller neticesinde bek soğukluğu olup olmadığına dair teşhis konulur.

Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Hastalık daha öncede belirttiğimiz gibi 1 ile 14 gün arasında ortaya çıkabilmektedir. Fakat virüs kadınlarda %50, erkeklerde %10 belirti vermemesi oranları sebebiyle oldukça sinsi olarak hareket etmektedir. Bu da virüs sonrası komplikasyonların artmasına sebep olmaktadır. Hastalık etkisini genellikler boğaz, eklem, göz ve genital ve anal bölgelerde gösterir. Gözlerde ağrı, akıntı, yaşıntı, ışık hassasiyet; boğazda yutma zorluğu, ağrı, yanma; genital ve anal bölgede akıntı, kaşıntı, ağrı ve bağırsak ağrısı hastalığın temel nedenleri arasındadır.

Bel soğukluğu nasıl tedavi edilir?

Hastalık, yapılan tahlillerin ardından netleştikten sonra uygun antibiyotiklerle tedavi edilmeye başlanır. Hekim onayı ve gözetiminde ilaçlar uygun dozlarda, uygun sürede kullanılır.

Bel soğukluğu hastalığı kendi kendine geçmez. Belirtilen bir süre sonra kendiliğinden geçse ya da azalsa da virüs varlığını devam ettirir. Tedavi edilmediği takdirde oldukça ciddi sağlık problemlerine yol açar Bunlardan biri ve en önemlisi de kısırlıktır. Erkeklerde prostat ağrıları, kadınlarda prematüre doğum, düşük gebelik, dış gebelik gibi durumlara sebep olmaktadır. Bu yüzden belirtiler sonrasında muhakkak bir uzmana başvurulmalı ve tedavi talep edilmelidir.

Bel soğukluğundan korunmak için neler yapılmalıdır?

En önemli önleme yöntemi cinsel ilişki sırasında prezervatif ile korunmaktır. Virüs taşıdığı bilenen birisi ile tedavi sonuçlanıncaya kadar cinsel temas kurmamak ve tek eşli kalmak hastalığı taşımamak konusunda faydalı olacaktır.

Benzer İçerik

Ayrılık acısı nasıl geçer?

Aşk… Söylemi dahi heyecan yaratan bu söz bir varlığı tutkulu bir bağlılık derecesinde sevme anlamı taşıyor. Olağan sevgiden farkı, duyguları kontrol edememektir.

Hamilelikte bebeğe korona geçer mi?

Bir çok belirgin hususla alakalı önlemler alınmaya başlansa da hala insanların kafalarında bazı konular merakını koruyor. Bunların en başında ise korona virüs anne karnındaki bebeği etkiler mi, Covid-19 hamilelikte bebeğe bulaşır mı? Anneden karındaki bebeğe korona virüs geçer mi? Soruları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir