3 °C Ankara, TR
4 Aralık 2021

Ayrılık acısı nasıl geçer?

Aşk… Söylemi dahi heyecan yaratan bu söz bir varlığı tutkulu bir bağlılık derecesinde sevme anlamı taşıyor. Olağan sevgiden farkı, duyguları kontrol edememektir.

Ayrılık acısı nasıl atlatılır? Aşk acısının geçmesi için neler yapılır? Ayrılık acısı geçer mi? Ayrılık acısı nedir?

Aşk… Söylemi dahi heyecan yaratan bu söz bir varlığı tutkulu bir bağlılık derecesinde sevme anlamı taşıyor. Olağan sevgiden farkı, duyguları kontrol edememektir. Bir insan “ayrılık acısı nasıl geçer” soruna deli gibi yanıt arıyor ve bu ızdırabın nasıl geçtiğini bilmiyorsa aşk acısından bitap şekilde kıvranıyor demektir. Aşk acısı… Evet fiziksel olarak bir kusurun yoktur fakat zihinsel olarak içini kemiren, kendini boşlukta hissettiren ve bir kavşakta hangi yöne gideceğini bilmiyormuş hissi veren kuvvetli bir acı. Ayrılık acısı ile fazla yemek yeme ya da tam teri yemekten kesilme mesaileri, “uyursam unuturum” mottosuyla günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirme zamanları… Fakat öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki; tüm bunlar sadece yaşadığınız duyguları bastıracak, acısının geçmesi noktasında hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Aşk sonucu yaşanan ayrılıklar insanın hayatının belirli bölümlerinde yaşadıkları deneyimlerinin bir parçasıdır. Ayrılık döneminden geçmek, tıpkı bir madde bağımlılığından kurtulma süreci ya da doktor kararı ile kullanılması yasaklanmış bir gıda ürünün kullanımın bırakılmaya çalışılma süreci gibidir. Bu yüzden bu sürecin sizin eğitim, sosyal, aile ya da iş hayatınızı olumsuz etkilemesine asla izin vermeyin.

Ayrılık acısından kurtulmak için neler yapılmalı

Gelelim ayrılık acısını azaltmak ve bu acıdan kurtulmak için neler yapabileceğinize…

Öncelikle ağlamak bir zayıflık göstergesi değildir. İçinizden ağlamak geliyorsa ağlayın. Durana kadar… Korkmayın muhakkak duracaktır. Acı veya keder hislerini serbest bırakmak çoğu zaman pozitif fayda sağlayacaktır.

Kendinizi ruhsal anlamda yükseltmek için her gün farklı bir şey yapın. Spor yapın, kitap okuyun, yazı yazın ya da uzun zamandır merak ettiğiniz ve izlemek istediğiniz o filmi yada diziyi izleyin. Psikolojik sağlığınızın kendi kendine yerine gelmesini beklemeyin, siz o noktaya gelebilmesi için ona yardımcı olun.

Kendinize meşguliyet yaratın. Erken kalkıyorsanız yürüyüş yapabilirsiniz. Ne kadar yürüdüğünüzün bir önemi yok. Gün ortası zamanınız boşsa, gündüz vakti tek başına sinemaya gitmenin keyfini çıkarın. Akşamlarınızı şehir caddelerinde dolaşarak ya da evde eğlenceli yarışma programlarını izleyerek renklendirin.

Hemen yeni bir ilişkiye başlamak faydadan çok zarar getirecektir

Ayrılık sonrası hemen yeni bir ilişkiye başlayıp acınızı ve geçmişinizi maskelemeyin. Eğer gerçekten yeni partnerinize karşı yoğun bir aşk duymuyorsanız -ki aşk acısı çekmekte olan bir insan için bu oldukça zordur- bilinçsizce başlanılan bu yeni ilişki başlarsa tatmin edici bir his yaratsa da kısa bir zaman sonra çok daha yıkıcı bir enkaz bırakacaktır.

Yalnız başınıza çok fazla zaman geçirmemeye çalışın. Mümkünse en samimi arkadaşlarınızla dışarıda irili ufaklı aktiviteler yapın. Değilse, sivil toplum kuruluşlarına gönüllü üye olun.

Kendinize zaman vermeniz gerekiğini aklınızdan çıkarmayın. Zaman, ayrılık acısının geçmesinde en çok ihtiyacınız olan şeydir. Biraz zaman ve kendinize vereceğiniz değerle tekrar aşkı ve tutkuyu yakalayacağınızı unutmayın.

Benzer İçerik

Bel soğukluğu nedir, nasıl geçer?

Bel soğukluğu denilen olay, cinsel temas yoluyla bulaşan gonokok bakterisinin sebep olduğu bir hastalıktır. Hem erkekler hem de kadınlarda ortaya çıkabilen bel soğukluğu, cinsellikle bulaşan hastalıklar arasında en sık rastlanan hastalıklardan birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir