6 °C Ankara, TR
5 Aralık 2021

Yeni nesil çok bilinmeyen iş fikirleri

Görme engeli bulunan vatandaşlar için birikmiş kirli çamaşırları yıkamak yada e-posta göndermek gibi eylemler oldukça zahmetli bir hal olarak görülür. Böylesine zor durumların üstesinden kolayca gelebilmek için başkasının gözünü kiralasalardı nasıl nasıl olurdu?

Görme engellilerin yeni nesil gözü: Aira

Görme engeli bulunan vatandaşlar için birikmiş kirli çamaşırları yıkamak yada e-posta göndermek gibi eylemler oldukça zahmetli bir hal olarak görülür. Böylesine zor durumların üstesinden kolayca gelebilmek için başkasının gözünü kiralasalardı nasıl nasıl olurdu? İşte üyelik sistemli çalışan bu yeni uygulamanın adı Aira ‘dır. Standart üyelik paketinin aylık 99 dolar olduğu sitem ile birlikte ister akıllı telefonunuzla isterseniz de Aira ‘nın kendi özel gözlüğü sayesinde canlı görüntü yayın paylaşımı yapabiliyorsunuz. Aira sisteminde 7 gün 24 saat esasına göre çalışan çoğu gönüllü personeller ise engellilerin paylaştığı görüntülere göre yön tarifi, nesne tarifi ya da soru cevapları gerçekleştiriyorlar.

Duyma problemi yaşayanlar için yeni bir çözüm: Eargo Max

Verilere göre yalnızca ABD’ de 48 milyondan fazla işitme kaybı bulunan vatandaş buluyor. Bu insanların büyük bir bölümü işitme cihazları ile sorunlarına çözüm bulacak olsa da çoğu estetik açıdan hoş gözükmeme kaygılarından dolayı kullanmamaktadırlar. Eargo Firması, yaklaşık olarak 7 yıl süren bir Ar-Ge sürecinden sonra neredeyse hiç gözükmeyen bir işitme cihazı tasarlamayı başardılar. Cihaz estetik yapısının yanında görevini de oldukça başarılı olarak yerine getiriyor. Eargo Max isimli bu cihaz az ve orta işitme sorunu bulunan tüm hastalara uygun olarak tasarlandı ve piyasaya sunuldu. Cihazın en büyük dezavantajı 2450 dolarlık etiket fiyatı. Bildiğiniz gibi gibi normal işitme cihazları standart kalıp olarak üretildikten sonra doktor gözetimi ve işlemi sonrasında kişinin kulağına göre modifiye edilerek kullanıyor. Oysa Eargo Max modifiyeye gereksinim duyulmadan kendini kişinin kulak yapısına göre otomatik olarak revize ediyor.

Engelli ve yaşlı insanların kullanımı için tıraş bıçağı: Gillette Treo

Tıraş bıçaklarının bir çoğu kullanıcının kendi kendisi traş etmesi için tasarlanır ve bu amaçla üretilir. Fakat yaşlı insanlar ya da kendi kendini tıraş edemeyecek durumda olan insanlar için bu durum oldukça zahmetli ve eziyet verici bir durum. Gilletto Treo ise tam olarak bu amaçla tasarlanmış, geniş sapının içinde tıraş jeli bulunduran ve erkek yüzüne uygun olarak tasarlanmış bir tıraş bıçağıdır.

Tekerlekli sandalyenin üst seviyesi: WHILL Model Ci

Yalnızca çok uluslu ABD’ da 3 milyon civarında tekerli sandalyeye muhtaç insan vardır. Dünya geneline baktığımızda ise bu sayı oldukça yükseliyor. Buna rağmen tekerlekli sandalye konusunda çağa ve teknolojiye uygun çalışmalar oldukça yavaş ilerliyor. Mevcut tekerlekli sandalyelerin çoğu bozuk yol yapısına uygun olmamasının yanı sıra oldukça da hantaldırlar.

WHILL Model Ci ise 3999 dolar etiket fiyatına sahip olmasına karşın elektrikli ve esnek yapısı ile diğerlerinden öne çıkıyor. Mükemmele yakın bir mühendislik projesi ile tasarlanan ve üretilen ürün, 16 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Bunun yakının 5 cm kadar engellerden sorunsuz bir şekilde geçebilme kabiliyetine sahiptir. Dar aranlarda esnek ön tekerlerinin de verdiği kabiliyetle oldukça başarılı işler yapan Model Ci, kolayca sökülebiliyor olması ile de kendine hayran bırakıyor.

Engelli vatandaşlar için oyun zamanı: Xbox Adaptive Controller

Ellerini ve kollarını hareket ettirme kabiliyetlerinde engeller olan insanlar için oyun konsolları ile oyun oynamak bir eziyet halini alabiliyor. Çünkü bahsi geçen bu oyunlar küçük el konsolları ve küçük tuşları ile oynanıyor. Bu sorunu çözebilmek için bazı işletmeler geçte olsa çözüm üretmeye başladılar. Bill Gates ‘in sahibi olduğu Microsoft bu konuda bir çalışma gerçekleştirerek Xbox Adaptive Controller isimli cihazı piyasaya sürdü. Cihaz, 100 dolarlık bir etikete sahip. Oyun kolu standart oyun kollarına nazaran çok daha geniş olarak tasarlanmış bulunuyor. Yarı çapları 5 cm olan ana tuşlara çene ya da dirseklerle basılabiliyor.

Benzer İçerik

Yeni nesil az bilinen iş fikirleri

Kadınlar uzunca bir zamandır ten çoraplara giyimlerinin vazgeçilmez demirbaşları olarak çekmecelerinde yer vermektedirler. Ancak bu kıyafetler kolayca yırtılma ve kaçma yapmaları nedeni ile dönem dönem oldukça can sıkabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir