8 °C Ankara, TR
5 Aralık 2021

Etkili ve etkileyici iletişim nasıl kurulur?

Etkili iletişim ve teknikleri cinsiyetiniz, yaşınız, mesleğiniz, etnik kökeniniz yada diliniz ne olursa olsun muhakkak üzerine çalışmanız ve öğrenmeniz gereken bir konudur.

Etkili iletişim ve teknikleri cinsiyetiniz, yaşınız, mesleğiniz, etnik kökeniniz yada diliniz ne olursa olsun muhakkak üzerine çalışmanız ve öğrenmeniz gereken bir konudur. Geçmiş ya da günümüze baktığımızda en başarılı siyasi ve fikri liderlerinin hepsinin etkili iletişim kurabilen hatipler olduğunu görürsünüz. Üniversitelerde yer alan iletişim bölümlerinin çok ve öncelikli tercih ediliyor olması da bu konuda insanların farkındalığının bir göstergesidir. Kendinize olan özgüveninizi artırarak ve bu konuda tekniklere çalışarak sizde etkili bir iletişim kurabilirsiniz.

Şimdi bu konuda yapabileceğiniz bazı tekniklerden bahsedelim…

Zamanlama konusunda dikkatli olmalısınız

Zaman önemli bir kavramdır. Her durumun yeri ve zamanı farklıdır. Bu durum iletişimde de aynıdır. Mesela hararetli ve yüksek tansiyonlu tartışmalar için gece saatleri hiçte doğru bir zaman dilimi değildir. Ya da kişi yorgun ve halsizken uzun çaplı planlar ya da finansal konular ile ilgilenmezler. Bu sebeple yüksek tansiyon gerektiren konuları insanların nabızlarının daha sakin olduğu sabah saatlerine bırakılması gerekir. Aynı şekilde finansal konularında enerjinin tepe noktada olduğu gün ortasında gündeme gelmesi en doğru zamanlama olacaktır.

Dürüst ve açık olun

Doğru yer ve olması gereken zaman kurulan iletişimin çok daha sağlıklı sonuçsal olmasına fayda sağlayacaktır. Örneğin bir insana kayıp ya da ayrılık haberi verilecekse bu aleni bir şekilde herkesin ortasında değil daha sakin ve kimsesiz ortamda yapılmalıdır. Çünkü bu konuşmaları sakin ve mümkünse baş başa yapmak daha sıcak ve samimi bir ortam yaratacak ve maksimum faydaya sebep olacaktır.

Motivasyon dağıtan kişi ya da nesneleri uzaklaştırın

İletişim esnasında cep telefonu, tablet veya bilgisayar gibi teknolojik cihazlar ile oynamayın. Konuşma sırasında telefonunuz çalarsa duydunuz üzüntüyü dile getirerek özür dileyin ve telefonu sessize alın. Mümkünse tamamen kapatın. Karşınızdaki muhatabınız konuşurken telefonunuzun çalması ya da sizin elektronik cihazlar ile oynamanız onda dikkat dağınıklığına sebebiyet verecek ve aradaki sekans bozulacaktır. Dışsal sebeplerle bunun yaşanmasına izin vermeyin.

Dinleyicinin rahatlamasını sağlayın

Konuşmanıza başlamadan önce dinleyiciyi ya da muhataplarınızı yumuşatmak için güncel konulardan yada muhataplarınızın hoşlanacağı konulardan konuşun. Bu şekilde hareket edilmesi dinleyiciyi rahatlatır ve gündelik modda konuşmasını sağlar.

Telaffuz ve ses tonunuza dikkat edin, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeyin

Dinleyicinizin sizi duyabileceği ve rahat bir şekilde iletişim kurabileceğiniz bir ses tonu ile konuşun. Daha düşük ve sakin bir ses tonu dinleyici ruhsal olarak ortadan uzaklaştırıp dikkatini kaybettirir. Yüksek bir ses tonu ise muhatabınızın gerginleşmesi neden olur. Konuşmanın içeriğine göre ses tonu balansını çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Mesela bir konudan bir diğerine geçiş yaparken ses seviyenizi artırabilirsiniz. Ya da önemli bir konunun altını çizerken veya konuyu toparlamak istediğinizde konuşmayı yavaşlatarak sesinizi artırabilirsiniz. Bu ve benzeri durumlar için sık sık konuşma ve ses tonajını ayarlama pratikleri yapın.

Kafanızın içindeki düşünceleri organize edin

Fikir ve düşüncelerinizi dillendirmeden o düşünceyi kafanızda tasarlayın. Özellikle bir konuda heyecanlı ve aceleci iseniz konuşmanız sırasında olayı kendinizi fazla kaptırabilir ve konuşmayı bambaşka bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Ana düşünce olarak 3 farklı temel belirleyebilirsiniz. Böylece farklı sebeple konu planladığınız çizginin dışına çıksa bile belirlediğiniz temeli hatırlayarak anında geri dönüş yapabilirsiniz.

Net ve sade olun

Anlatmak istediğiniz konu hakkında sadece ve net olun. Sohbet esnasında karşınızdaki kişi sizden ne bekleniyor olduğunu bilirse süreç çok daha sorunsuz bir şekilde ilerleyecektir.

Konunun dışına çıkmayın

Daha evvel 3 farklı temel belirlemelisiniz demiştik. İşte iletişim esnasında kuracağınız cümlelerin fikri bu 3 farklı temelin dışına çıkmamalıdır. Her bir cümle bu ana fikre katkıda bulunmalıdır. Yani kuracağınız cümleler anlatmak istediğiniz konuyu destekler şekilde olmalıdır. önemli noktalarda sözlerinizi tekrar etmekten ve altını çizmekten korkmayın.

Beden dilinde net olun

Jest ve mimiklerinizi kontrolünüz altında kullanmaktan çekinmeyin. Kaşlarınızı çatmak veya dudaklarınızı ısırmak gibi olumsuz etki yaratacak davranışlardan uzak durun. Bir salonda konuşma yapıyorsanız insanları gördüğünü hissettirin. Sizi dinlendiğini hissettiğiniz kişilerle mimiklerinizle temas kurmaya çalışın.

Göz teması kurma konusuna mümkün olduğunda fazla önem verin. Çünkü bu temas iki çift göz arasında görünmeyen bir bağ meydana getirir.Tabii burada önemli olan konu göz temasının süresidir. Kısa ya da olması gerekenden uzun süren göz temasları farklı yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Olması gereken göz teması süresi ortalama 3 sn kadardır.

Dinleyici yada muhataplarınıza teşekkür edin

Konuşma sonunda muhatabınıza sizi dinlediği ya da zaman ayırdığı için teşekkür edin. Konuşma planlandığı şekilde ya da olumsuz bir şekilde bitse de kibar olun ve teşekkürlerinizi sunun. Unutmayın ki nezaket iletişim tekniklerinin altın kuralıdır.

Benzer İçerik

Yeni nesil çok bilinmeyen iş fikirleri

Görme engeli bulunan vatandaşlar için birikmiş kirli çamaşırları yıkamak yada e-posta göndermek gibi eylemler oldukça zahmetli bir hal olarak görülür. Böylesine zor durumların üstesinden kolayca gelebilmek için başkasının gözünü kiralasalardı nasıl nasıl olurdu?

Instagram toplu fotoğraf video indirme programsız

Sosyal medya platformlarının en popülerleri arasında yer alan instagram ‘da kullanıcılar bazen kendi, bazende bir tanıdığının albümlerini toplu olarak indirme gereksinimi duyarlar. İçeriğimizde bu işlemi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenlerle alakalı detaylı bilgiye ulaşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir